Στο νοσοκομείο ηλικιωμένη με αναπνευστικά προβλήματα έπειτα από φωτιά σε πολυκατοικία της Ανατολικής Θεσσαλονίκης (video)

Πανικός προκλήθηκε το πρωί της Τρίτης σε πολυκατοικία επί της οδού Πατρών στην Ανατολική Θεσσαλονίκη έπειτα από πυρκαγιά που προκλήθηκε εξ αιτίας βραχυκυκλώματος στα ρολόγια ηλεκτροδότησης. Η φωτιά πήρε έκταση και ο καπνός γέμισε κάθε χώρο της οικοδομής.

«Μύρισα τον καπνό ναι βγήκα στον διάδρομο να δω τι συμβαίνει. Είδα παντού καπνούς. Νόμισα ότι πήρε φωτιά κάποιο διαμέρισμα. Τότε είδα τους πυροσβέστες που ανέβηκαν στα διαμερίσματα να μας δίνουν οδηγίες ναι να μας βοηθούν να βγούμε από την πολυκατοικία. Φοβήθηκα λίγο, γιατί μένω και μόνη μου αλλά όλα καλά», δήλωσε νεαρή ένοικος.

Στο σημείο έσπευσαν άνδρες του Πυροσβεστικού Σώματος με τρία οχήματα. Διασφάλισαν τον απεγκλωβισμό όλων των ενοίκων, ενώ μερίμνησαν και για τη μεταφορά μίας ηλικιωμένης στο νοσοκομείο, καθώς οι καπνοί της προκάλεσαν αναπνευστικό πρόβλημα.