Τέσσερα άτομα διασωληνώθηκαν στο «Αττικόν» με μετάλλαξη Όμικρον τις τελευταίες ώρες

Τέσσερις διασωληνώσεις έγιναν τις τελευταίες ώρες στο νοσοκομείο «Αττικόν» σε άτομα που είχαν προσβληθεί από τη μετάλλαξη Όμικρον, όπως αποκάλυψε ο καθηγητής πνευμονολογίας και εντατικής θεραπείας του νοσοκομείου, Ηρακλής Τσαγκάρης.

Η πληρότητα στις κλίνες ΜΕΘ αγγίζει το 100% στο νοσοκομείο «Αττικόν». σύμφωνα με τα όσα είπε ο καθηγητής πνευμονολογίας και εντατικής θεραπείας του νοσοκομείου, Ηρακλής Τσαγκάρης.

Έχουν γίνει 80 εισαγωγές στις τρεις τελευταίες εφημερίες που «για το μέγεθος του νοσοκομείου είναι πάρα πολλές» ενώ ανέφερε ότι έχουν αναπτυχτεί πάρα πολλά ράντζα, προκειμένου να καλύψουν τα non covid περιστατικά.

Δήλωσε μάλιστα ότι στις 11 τελευταίες νοσηλείες διασωληνωμένων ασθενών τα 7 περιστατικά ήταν Δέλτα και τα 4 Oμικρον.