ΠΟΕΔΗΝ: «Το μεταλλαγμένο στέλεχος του κορωνοϊού χτυπάει τους υγειονομικούς υπαλλήλους»

Γερό χτύπημα φαίνεται να δέχονται οι υγειονομικοί υπάλληλοι, αφού στην παθολογική κλινική του νοσοκομείου «Άγιος Ανδρέας» Πατρών, 11 εργαζόμενοι βρέθηκαν να νοσούν από από την βρετανική μετάλλαξη του ιού.

Σε σύγχυση και αγωνία βρίσκονται οι εργαζόμενοι του νοσοκομείου και οι κάτοικοι της περιοχής.

Σύμφωνα με τον κ. Μιχάλη Γιαννάκο, πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, ο εμβολιασμός του υγειονομικού προσωπικού είναι σε ποσοστό κάτω του 50%. «Ζητάμε δεύτερη ευκαιρία. Μέτρα τώρα. Όποιος εισέρχεται στα νοσοκομεία  συνοδός, ασθενής να κάνει τεστ κορωνοϊού. Καλή φύλαξη των νοσοκομείων. Όχι ξέφραγο αμπέλι. Οι εργαζόμενοι να κάνουν, επιτέλους, τακτικά προληπτικά τεστ. Διαφορετικά θα ζήσουμε σύντομα καταστάσεις Βορείου Ελλάδος και της Θεσσαλίας», δήλωσε ο κ. Γιαννάκος.