Τροχαίο στη Ναυπακτία: 17χρονος και 19χρονη συγκρούστηκαν με άλογα -Διασωληνωμένος ο νεαρός

Σοβαρό τροχαίο ατύχημα σημειώθηκε τα ξημερώματα της Μεγάλης Παρασκευής στον Γαλατά Ναυπακτίας, στον δρόμο προς Κρυονέρι.

Δίκυκλο στο οποίο επέβαιναν ένας 17χρονος και μια 19χρονη συγκρούστηκε με «άγριο» άλογο, με συνέπεια τον σοβαρό τραυματισμό των δύο παιδιών.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Nafpaktianews.gr, ο 17χρονος οδηγός μεταφέρθηκε αρχικά σε νοσοκομείο της Πάτρας και εν συνεχεία στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, όπου υπήρχε διαθέσιμη κλίνη ΜΕΘ, και νοσηλεύθηκε. Χθες αποσωληνώθηκε, ενώ σήμερα αναμένεται να βγει από την Εντατική και να μεταφερθεί για αποθεραπεία στη χειρουργική κλινική. Όσον αφορά τη 19χρονη, έχει τραυματιστεί στο κεφάλι.

Όπως αναφέρει το Nafpaktianews.gr, οι φωνές των κατοίκων του Γαλατά για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια δεν εισακούονται, με αποτέλεσμα, εκτός από τις ζημιές στις καλλιέργειες, να συμβαίνουν σε πολλές περιπτώσεις ατυχήματα.

Στην κάμερα του τοπικού Μέσου μίλησε αυτόπτης μάρτυρας, κάτοικος του χωριού, που βρέθηκε στο σημείο, αλλά και ο πρόεδρος της κοινότητας Λευτέρης Μπαλωμένος.

«Πήρα το αυτοκίνητο, πήγα εκεί πέρα. Τα παιδιά ήταν σε άσχημη κατάσταση, το ένα παιδί μάλιστα, ο οδηγός, δεν είχε τις αισθήσεις του. Η κοπέλα ήταν σοκαρισμένη», είπε ο μάρτυρας για τις εικόνες που αντίκρισε μετά το τροχαίο. Όπως σημείωσε, και ο ίδιος όπως και πολύς κόσμος έχει κινδυνέψει στο παρελθόν από τα άλογα.

Από την πλευρά του, ο κ. Μπαλωμένος τόνισε: «Εκλιπαρούμε 10 χρόνια να προστατεύσουν τον κόσμο. Δυστυχώς, οι υπηρεσίες του κράτους είναι απούσες, πάντα. Μας κλείνουν τις πόρτες κατάμουτρα. Δεν τους ενδιαφέρει η ανθρώπινη ζωή». «Μας λένε “είναι άγρια πανίδα, μην τα πειράζετε”», σημείωσε.

Πηγή: iefimerida.gr