ECDC: «Θερίζουν» οι ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις στα νοσοκομεία της Ευρώπης

Εκατομμύρια ασθενείς σε νοσοκομεία χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΕ/ΕΟΧ) προσβάλλονται κάθε χρόνο από ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις.

Σύμφωνα με έκθεση του Ευρωπαϊκού Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ECDC), την περίοδο 2022-2023 πάνω από 4,3 εκατομμύρια ασθενείς προσβλήθηκαν από τουλάχιστον μία λοίμωξη κατά τη διάρκεια της νοσηλείας τους.

«Οι λοιμώξεις που σχετίζονται με την υγειονομική περίθαλψη αποτελούν σημαντική πρόκληση για την ασφάλεια των ασθενών στα νοσοκομεία σε όλη την Ευρώπη.

Τα νεότερα στοιχεία υπογραμμίζουν την επείγουσα ανάγκη για περαιτέρω ενέργειες για τον μετριασμό αυτής της απειλής. Δίνοντας προτεραιότητα στις πολιτικές και πρακτικές πρόληψης και ελέγχου των λοιμώξεων, καθώς και με την αντιμικροβιακή διαχείριση και τη βελτίωση της επιτήρησης, μπορούμε να καταπολεμήσουμε αποτελεσματικά την εξάπλωση αυτών των λοιμώξεων και να προστατεύσουμε την υγεία των ασθενών σε όλη την ΕΕ/ΕΟΧ», δήλωσε η διευθύντρια του ECDC, Δρ Άντρεα Άμον.

Οι πιο συχνές λοιμώξεις:

•  Του αναπνευστικού συστήματος
  •  Του ουροποιητικού
  •  Των χειρουργικών τομών
  •  Του αίματος
  •  Του γαστρεντερικού συστήματος

Το 2022-2023, η COVID-19 που σχετίζεται με την υγειονομική περίθαλψη συνέβαλε σημαντικά στην αυξημένη επιβάρυνση των  ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.

Οι λοιμώξεις του αναπνευστικού συμπεριλαμβανομένης της πνευμονίας και της COVID-19 που σχετίζονται με την υγειονομική περίθαλψη, αντιπροσώπευαν σχεδόν ένα τρίτο (το 29,3%) των ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.

Αύξηση παρατηρήθηκε επίσης στη χρήση αντιβιοτικών σε σύγκριση με προηγούμενες έρευνες.

Το 35,5% των ασθενών έλαβαν τουλάχιστον ένα αντιβιοτικό, έναντι 32,9%,  την περίοδο 2016-2017. Κάθε μέρα στην ΕΕ/ΕΟΧ, περίπου 390.000 νοσηλευόμενοι ασθενείς λαμβάνουν τουλάχιστον ένα αντιβιοτικό .

Ιδιαίτερη ανησυχία προκαλεί το γεγονός ότι 1 στους 3 μικροοργανισμούς που ανιχνεύθηκαν σε ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις ήταν βακτήρια ανθεκτικά σε σημαντικά αντιβιοτικά, περιορίζοντας έτσι τις επιλογές για θεραπεία.

Τουλάχιστον το 20% των ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων θα μπορούσαν να αποφευχθούν, θεωρεί το ECDC. Αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί με απλά μέτρα όπως η υγιεινή των χεριών και με πιο περίπλοκες παρεμβάσεις, όπως η επάρκεια σε μονόκλινα δωμάτια στα νοσοκομεία και σε προσωπικό εξειδικευμένο στην πρόληψη των λοιμώξεων.

Το ECDC υπογραμμίζει επίσης τη σημασία της εφαρμογής προληπτικών μέτρων για τις ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος σε χώρους υγειονομικής περίθαλψης.