Kρήτη: Τεστ αντισωμάτων στο Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου

Ξεκίνησαν τα τεστ αντισωμάτων στο Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου για τους υγειονομικούς οι οποίοι εμβολιάστηκαν το προηγούμενο χρονικό διάστημα με το εμβόλιο της Pfizer. Πρόκειται για μια εξαιρετικά θετική εξέλιξη, διότι από τα αποτελέσματα των εξετάσεων αντισωμάτων θα υπάρξει σαφής εικόνα για την ανοσία των υγειονομικών στο Λασίθι.

«Είναι σημαντικό να δούμε πώς πήγε ο εμβολιασμός και πώς αντιδρούν όλοι όσοι έκαναν το εμβόλιο», επισημαίνει στην ΑΝΑΤΟΛ και στο δημοσιογράφο Μιχάλη Ατσαλάκη ο συντονιστής covid 19 στο Λασίθι Δρ. Νίκος Μουδατσάκης. Όπως εξηγεί, πρόκειται να κάνουν εξετάσεις τόσο οι γιατροί όσο και οι νοσηλευτές και τα υπόλοιπα στελέχη του υγειονομικού χώρου που μετείχαν στον πρόσφατο εμβολιασμό.

«Το τεστ ανίχνευσης αντισωμάτων πραγματοποιείται για επιδημιολογικό σκοπό και όχι για διαγνωστικό. Σε αυτό θα μετέχουν όλοι οι γιατροί και νοσηλευτές που έκαναν το εμβόλιο και ήταν στο Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου, το Κέντρο Υγείας Τζερμιάδων και το ΕΚΑΒ Αγίου Νικολάου καθώς και το ΕΚΑΒ Τζερμιάδων», σημειώνει.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό έχει διπλό όφελος για τους 250 τουλάχιστον εμβολιασθέντες που συμπλήρωσαν το χρονικό διάστημα που απαιτείται για να φανεί από τις εξετάσεις αντισωμάτων αν έχει διαμορφωθεί ανοσία σε καθέναν χωριστά. Παράλληλα, όμως, θα δώσει τη δυνατότητα να φανεί όλη η επιδημιολογική εικόνα στους υγειονομικούς του Λασιθίου και στη δυνατότητα τους να συνεχίσουν να προσφέρουν απρόσκοπτα και χωρίς κίνδυνο τις υπηρεσίες τους για το υπόλοιπο της πανδημίας.

Ένα άλλο στοιχείο με μεγάλο ενδιαφέρον αποτελεί το γεγονός πως το Λασίθι κινείται εμβολιαστικά στο υψηλότερο επίπεδο στο νησί. Είναι προφανές πως τα ποσοστά των εμβολιασμών είναι ακόμα μικρά και απαιτείται να λειτουργούν τα προληπτικά μέτρα, διότι με τους ρυθμούς που κινείται η πορεία των εμβολιασμών είναι δύσκολο να φτάσουμε γρήγορα στην Κρήτη σε ποσοστά που να ξεπερνούν το 25%, ώστε να μπορεί να επιτευχθούν επίπεδα ανοσίας σημαντικά για την κοινότητα.