Αποκατάσταση των εργαζομένων στην Υγεία, που χάθηκαν από κορωνοϊό, ζητάει η ΠΟΕΔΗΝ με μήνυμα στον Κυριάκο Μητσοτάκη

Τη δραματική κατάσταση που επικρατεί στα ελληνικά νοσοκομεία περιέγραψε ο Μιχάλης Γιαννάκος στο μήνυμα που έστειλε στον Κυριάκο Μητσοτάκη. Ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Δημόσιων Νοσοκομείων εστίασε στις 11 απώλειες συναδέλφων του από τον κορωνοϊό, αλλά και στους άλλους τόσους που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας.

«Ο θλιβερός κατάλογος νεκρών και διασωληνωμένων συναδέλφων μεγαλώνει. Θρηνούμε  μέχρι στιγμής 11 νεκρούς συναδέλφους. Φοβόμαστε ότι θα γίνουν ακόμη περισσότεροι  Όλοι έπεσαν στη πρώτη γραμμή του υγειονομικού πολέμου. Για εμάς είναι αθάνατοι, ήρωες πολέμου και μας οδηγούν», τόνισε ο Μιχάλης Γιαννάκος και ξεκαθάρισε ότι «δεν θα αφήσουμε τη πολιτεία να αφήσει απροστάτευτες τις οικογένειες τους», ενώ ζήτησε «άμεσα, με κοινή απόφαση κυβέρνησης και κομμάτων της αντιπολίτευσης, να ψηφισθεί διάταξη, η οποία θα προβλέπει ότι οι πεσόντες συνάδελφοι χαρακτηρίζονται  θύματα πολέμου. Ότι έχασαν τη μάχη για τη ζωή από εργατικό ατύχημα. Όπως τους αξίζει».

Ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ υπογράμμισε ότι «τώρα υπάρχει κενό νόμου και δεν χαρακτηρίζεται εργατικό ατύχημα ο θάνατος των συναδέλφων» και εξαπέλυσε δριμύ κατηγορώ κατά της κυβέρνησης: «Είμαστε απροστάτευτοι. Και  ζωντανοί, με ελλιπή  μέτρα προστασίας και νεκροί σε αυτό το πόλεμο. Μόνο λόγια και χειροκροτήματα. Οι εκλιπόντες έχουν οικογένειες.

Η Ευαγγελία, η Νικολέτα, η Ελένη, η Μυρσίνη, η Άννα, ο Μιχάλης,ο Ιωάννης, ο Νικόλαος, η Σοφία ο Γιώργος, η Ευθυμία όλοι νέοι άνθρωποι, μαχητές της πρώτης γραμμής έχουν παιδιά, συζύγους, εγγόνια, γονείς. Έστω τώρα να τους σκεφθεί η πολιτεία. Δεν ακούσαμε ούτε συλλυπητήρια έως σήμερα. Ψήφιση νόμου τουλάχιστον να απαλύνουμε το πόνο των οικογενειών. Να δικαιούνται  αποζημίωση, σύνταξη και άλλα δικαιώματα (διορισμό μέλους της οικογένειας στο δημόσιο, κοινωνικές παροχές κ.α.λ.)».

Στη συνέχεια, ο Μιχάλης Γιαννάκος αναφέρθηκε σε όσους εξακολουθούν να δίνουν τη μάχη τους για να κρατηθούν στη ζωή.

«Όμως πέραν των νεκρών έχουμε και συναδέλφους διασωληνωμένους στις ΜΕΘ. Παρ’ ότι είχαμε    διασωληνωμένους συναδέλφους που κερδίζουν ή, έχασαν  τη μάχη για τη ζωή,  δυστυχώς άλλοι νοσούντες συνάδελφοι πήραν τη θέση τους. Οι υπόλοιποι  συνεχίζουν τον πολυήμερο αγώνα για τη ζωή.

Σήμερα, διασωληνωμένοι συνάδελφοι βρίσκονται στις ΜΕΘ: Νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ: Νοσηλεύτρια 54 ετών.  Νοσοκομείο Έδεσσας: Φυσικοθεραπεύτρια 52 ετών στη ΜΕΘ του Στρατιωτικού Νοσοκομείου. Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης: Γιατρός 62 ετών. Θεαγένειο: Γιατρός  άνδρας 62 ετών στη ΜΕΘ του Παπανικολάου, γιατρός γυναίκα 50 ετών στη ΜΕΘ του Παπαγεωργίου. Νοσοκομείο Κιλκίς: Νοσηλεύτρια 57 ετών στη ΜΕΘ του ΑΧΕΠΑ. Νοσοκομείο Πολυγύρου: Νοσηλεύτρια 46 ετών. 3η ΥΠΕ: διοικητικό στέλεχος στη ΜΕΘ του Παπαγεωργίου. Νοσοκομείο Καβάλας: Νοσηλευτής 46 ετών. Νοσοκομείο Τρικάλων: Νοσηλευτής 47 ετών. Νοσοκομείο Λάρισας: Νοσηλεύτρια 56 ετών.

Ευχόμαστε περαστικά και να γυρίσουν όλοι σύντομα  δυνατοί κοντά μας.

Κάντε και εσείς κάτι.

Έχετε υποχρέωση».