Έχασε τη μάχη με τον κορωνοϊό 62χρονη νοσηλεύτρια στην Καβάλα

Τα λόγια χάνουν το νόημα τους με όσα τραγικά συμβαίνουν γύρω μας, δίπλα μας. Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων Δημόσιων Νοσοκομείων θρηνεί για τον θάνατο ακόμα ενός μέλους της, καθώς υπέκυψε στον κορωνοϊό μία νοσηλεύτρια που δούλευε στην Καβάλα. Ακόμα μεγαλύτερος, βέβαια, είναι ο πόνος της οικογένειας που είχε δημιουργήσει η 62χρονη, η οποία έχασε τη μάχη με τον Covid – 19 στη ΜΕΘ του νοσοκομείου, στο οποίο εργαζόταν. Η νοσηλεύτρια υπηρετούσε στη μαιευτική κλινική. Εκεί που χαμογελούσαν για κάθε νέα ζωή που έβλεπαν. Για κάθε βρεφικό κλάμα που άκουγαν. Ελάχιστα μέτρα πιο πέρα, όμως, η χαρά έγινε θρήνος και οι ήχοι του νεογέννητου μετατράπηκαν σε μοιρολόι για την 62χρονη, η οποία διέμενε στη Δράμα, μία από τις πιο επιβαρυμένες περιοχές της χώρας. Πρόσφατα, μάλιστα, είχε γίνει γιαγιά, αλλά δεν πρόλαβε να χαρεί το εγγονάκι της.

«Μετράμε πολλές απώλειες. Η θλίψη μας είναι μεγάλη. Συλλυπητήρια στην οικογένειά της. Υποσχόμαστε ότι δεν θα το βάλουμε κάτω. Θα νικήσουμε τον ιό. Αρκεί να βοηθηθούμε», δήλωσε μετά από το νέο δυσάρεστο μαντάτο ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.