Θετικό κρούσμα στο Δρομοκαΐτειο: Τι θα συμβεί με το εμβολιαστικό κέντρο

Θετική στον κορωνοϊό βρέθηκε χθες ασθενής στο Δρομοκαΐτειο και ήδη νοσηλεύεται με συμπτώματα σε γενικό νοσοκομείο.

Νοσηλευόμενοι και νοσηλευτές, καθώς και όλο το τμήμα έχει ήδη τεθεί σε καραντίνα, καθώς τέθηκε εκτός της αυριανής εφημερίας το τμήμα.

Οξύμωρο είναι το γεγονός ότι το επισκεπτήριο απαγορεύεται γενικώς λόγω της πανδημίας, όμως το Δρομοκαΐτειο και όλα τα ειδικά νοσοκομεία έχουν οριστεί ως εμβολιαστικά κέντρα. Το πρόβλημα είναι ότι στο Δρομοκαΐτειο πηγαίνουν πάνω από 150 πολίτες ημερησίως προκειμένου να κάνουν το εμβόλιο, χωρίς να έχουν υποβληθεί σε τεστ για κορωνοϊό ενω ταυτόχρονα πολλοί νοσηλευόμενοι κυκλοφορούν στον αύλειο χώρο του νοσοκομείου.

Φλέγον ζήτημα αποτελεί το γεγονός ότι η θετική ασθενής βρισκόταν στο ίδιο δωμάτιο με άλλος δυο ασθενείς, καθώς επίσης κυκλοφορούσε ελεύθερα και στον προαύλιο χώρο, με αποτέλεσμα να μην είναι γνωστό το μέγεθος της διασποράς.