«Καμπανάκι» Λαζανά: Αυξάνονται οι εισαγωγές ασθενών με κορωνοϊό στα νοσοκομεία

«Οι εμβολιασμοί έχουν μειωθεί πάρα μα πάρα πολύ. Ο κόσμος έχει φύγει για διακοπές, υπάρχει πρόβλημα», τόνισε ο κ. Λαζανάς.

«Καμπανάκι» για τη μείωση των εμβολιασμών και τις περισσότερες εισαγωγές ασθενών με κορωνοιό στα νοσοκομεία έκρουσε ο λοιμωξιολόγος/παθολόγος και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων, Μάριος Λαζανάς.

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ο κ. Λαζανάς τόνισε πως η αύξηση των κρουσμάτων κορωνοιού ήταν αναμενόμενη.

«Για να είμαι ειλικρινής το περιμέναμε, αλλά δεν το περιμέναμε τόσο γρήγορα. Δηλαδή πιστεύαμε ότι θα ερχόταν κατά το τέλος Αυγούστου αυτό το “τσουνάμι”, αλλά ήρθε πολύ πιο γρήγορα», είπε συγκεκριμένα, εξηγώντας πως το στέλεχος Δέλτα είναι πολύ πιο μολυσματικό.

«Οι εμβολιασμοί έχουν μειωθεί πάρα μα πάρα πολύ. Ο κόσμος έχει φύγει για διακοπές, υπάρχει πρόβλημα», τόνισε.

«Εγώ έχω να σας δηλώσω ότι κάθε μέρα στα νοσοκομεία τα οποία εφημερεύουν, από εκεί που δεν είχαν καμία εισαγωγή, το πολύ μια- δύο σε κάθε εφημερία τους οι εισαγωγές αυξάνονται», πρόσθεσε παραθέτοντας πως χθες μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας έκανε 10 εισαγωγές ασθενών με κορωνοιό και ήταν χαρακτηριστικό το γεγονός ότι επρόκειτο για ασθενείς ηλικιών 30-40 ετών με σχετικά βαριά συμπτώματα.