Καταγγελία της ΠΟΕΔΗΝ για την υποχρεωτικότητα εμβολιασμού του υγειονομικού προσωπικού

Οι Υπουργοί εξειδίκευσαν  τα μέτρα της υποχρεωτικότητας εμβολιασμού του υγειονομικού προσωπικού χωρίς να δώσουν στοιχεία με τα ποσοστά συμμετοχής των υγειονομικών  στον εμβολιασμό ή απόλυτους  αριθμούς εμβολιασθέντων  και μη.

Όταν είπαμε ότι το υπουργείο υγείας δεν διαθέτει στοιχεία για τους εμβολιασθέντες υγειονομικούς των νοσοκομείων και των κέντρων υγείας μας διέψευδαν.

Σήμερα αποδεικνύεται ότι πράγματι δεν διαθέτουν στοιχεία.

Απέστειλαν  έγγραφο οι ΔΥΠΕ (υγειονομικές περιφέρειες) στα νοσοκομεία και κέντρα υγείας και ζητείται από το προσωπικό να δηλώσουν ποιοι έχουν εμβολιασθεί ανά κατηγορία.

Γνωρίζουν όμως  τον αριθμό  όσων νόσησαν το τελευταίο εξάμηνο και όσων έχουν κλείσει ραντεβού για να εμβολισθούν τις επόμενες ημέρες;  Με τι σκοπιμότητες λοιπόν υπεβλήθη  το μέτρο  της υποχρεωτικότητας χωρίς στοιχεία.