Κλείνει προσωρινά για απολύμανση η ΜΕΘ-Covid-19 στο νοσοκομείο Αγρινίο

Αίσθηση προκάλεσε η είδηση που κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο περί κλεισίματος της ΜΕΘ-Covid-19 του νοσοκομείο Αγρινίου, στην οποία πριν από μερικές εβδομάδες είχαν παρατηρηθεί σαρωτικά ποσοστά θνησιμότητας.

Πληροφορίες της efsyn.gr αναφέρουν ότι η ΜΕΘ-Covid-19 θα κλείσει προσωρινά, όπως συμβαίνει τους καλοκαιρινούς μήνες σε πολλά νοσοκομεία, για απολύμανση και συντήρηση και η υπόθεση δεν σχετίζεται με την έρευνα για το 100% θνησιμότητας που είχε παρουσιαστεί σε ασθενείς με κορονοϊό.

Υπενθυμίζεται ότι στις αρχές Ιουνίου, όταν και είχαν τεθεί σοβαρά ερωτήματα για τις συνθήκες που επικρατούν στη συγκεκριμένη ΜΕΘ, το υπουργείο η ΥΠΕ είχαν πετάξει εξ ολοκλήρου το μπαλάκι των ευθυνών στον διοικητή του νοσοκομείου του Αγρινίου, εξαναγκάζοντάς τον σε παραίτηση.