Κορωνοϊός: Άνοιγμα νέων πτερύγων ΜΕΘ χωρίς προσωπικό

Άσχημη είναι η κατάσταση στις ΜΕΘ της Αττικής, καθώς την στιγμή που ανοίγουν νέες πτέρυγες ΜΕΘ στα νοσοκομεία, δεν υπάρχει προσωπικό.

Πιο συγκεκριμένα, την Παρασκευή 26/02 εισήχθησαν 160 περιστασιακά κορωνοϊού. Στο ΑΤΤΙΚΟ άνοιξαν μία νέα κλινική 31 κλινών και γέμισε σε μία εφημερεία.

ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ..  ΑΤΤΙΚΟ 45. ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ 35. ΣΩΤΗΡΙΑ 13. Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ξεπέρασε τους 60 ακόμη δεν ολοκληρώθηκε η διευθέτηση των περιστατικών για να υπάρχει ακριβής αριθμός.

Ωστόσο, σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλη Γιαννάκο, συνεχώς ανοίγουν ΜΕΘ, όμως δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο ή προετοιμασία, καθώς μετατρέπονται γενικές ΜΕΘ με τη μεταφορά των  διασωληνωμένων γενικών περιστατικών σε άλλες μεθ.(ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ, ΕΡΥΘΡΟΣ).

«Λειτουργούν τελευταία στιγμή χωρίς σχέδιο με προσωπικό που μετακινείται από άλλα τμήματα ή νοσοκομεία.

Κλείνουν τμήματα να εξοικονομήσουν προσωπικό  για να καλύψουν μεθ και κλινικές κορωνοιου και για να εξασφαλίσουν χώρους νοσηλείας ασθενών με κορωνοιο», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Γιαννάκος.

Κατάσταση ΜΕΘ Αττικής

ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ 14 ασθενείς στις 14 κλίνες.

ΚΑΤ. 16  ασθενείς στις 28 κλίνες. Ειδοποιήθηκαν ότι περιμένουν και άλλους ασθενείς.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ. 45 ασθενείς στις 45 κλίνες. Πρόσθεσαν μία κλίνη στο βρογχοσκοπικό.

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ 12 ασθενείς στις 16 κλίνες.

ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ 1 ασθενείς στις 9 κλίνες.

ΣΩΤΗΡΙΑ. 81 ασθενείς στις 84 κλίνες.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ. Ξεκινάει  το βράδυ   με 14 κλίνες και περιμένουν  ήδη περιστατικά.

ΝΙΜΙΤΣ. 6 ασθενείς στις 6 κλίνες

ΕΛΠΙΣ. 6 ασθενείς στις 6 κλλινες.

ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ 12 ασθενείς στις 12 κλίνες.

ΘΡΙΑΣΙΟ 17 ασθενείς στις 17 κλίνες.

ΑΤΤΙΚΟ 32 ασθενείς στις 33 κλίνες.

ΣΥΝΟΛΟ ΚΛΙΝΩΝ  284.

ΚΑΤΗΛΕΙΜΜΕΝΕΣ.242.

ΚΕΝΕΣ. 42.

Οι κλίνες οι κενές μπαίνουν σε λειτουργία από σήμερα.