Koρωνοϊός: Μετά το Ρέθυμνο και το Ηράκλειο στο «κόκκινο»

Την ένταξη ολόκληρης της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου στο “κόκκινο” επίπεδο επιτήρησης ανακοίνωσε χθες, κατά την καθιερωμένη ενημέρωση για την πανδημία, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς. Την ίδια ώρα, ανακοινώθηκε παράταση του καθολικού lockdown στην Αττική για – τουλάχιστον – μία εβδομάδα.

Υπενθυμίζεται πως στο “κόκκινο” επίπεδο είχε βρεθεί αποκλειστικά ο δήμος Ηρακλείου από την προηγούμενη Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου, όμως τα επιδημιολογικά στοιχεία οδήγησαν στην απόφαση ένταξης ολόκληρης της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου στο “κόκκινο” επίπεδο. Η απόφαση αυτή πάρθηκε, καθώς η αύξηση των κρουσμάτων στην περιοχή δε δείχνει να μειώνεται.

Στο “επίκεντρο” των ειδικών βρέθηκαν όλη την εβδομάδα κρίσιμα επιμέρους στοιχεία για το νησί και την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, όπως είναι η πίεση που δέχεται το Βενιζέλειο Νοσοκομείο, καθώς σε αυτό νοσηλεύονταν – μέχρι και το πρωί της Πέμπτης – 30 ασθενείς: 24 στην Κλινική COVID και 6 διασωληνωμένοι στη ΜΕΘ, αλλά και τα κρούσματα που συνεχίζουν να καταγράφονται στην ενδοχώρα. Μάλιστα, χθες δύο άνδρες, ηλικίας 74 και 62 ετών, που νοσηλεύονταν στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο με κορωνοϊό, κατέληξαν. Να σημειωθεί πως στο “κόκκινο” παραμένει η περιφέρεια Ρεθύμνου. Επίσης, παρατείνεται έως τις 31 Μαρτίου η εξ αποστάσεως εργασία για το 50% των εργαζομένων.

Από τις 6 μέσα…!

Τα μέτρα που θα ισχύουν από σήμερα ως τη Δευτέρα 8 Μαρτίου για ολόκληρη την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου είναι τα εξής:

α) Απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 6 το απόγευμα έως τις 5 το πρωί, β) τηλεκπαίδευση για τα λύκεια, γ) πραγματοποίηση λειτουργιών σε χώρους λατρείας με ανώτατο όριο τα 9 άτομα, δ) λειτουργία λιανεμπορίου με τη μέθοδο click away και λειτουργία καταστημάτων ένδυσης, υπόδησης, βιβλιοπωλείων, κομμωτηρίων και καταστημάτων προσωπικής περιποίησης με προκαθορισμένο ραντεβού (click in shop) και με 1 άτομο ανά 25 τ.μ. και ε) κλειστά τα καταστήματα τις Κυριακές.

Υπενθυμίζεται πως την περασμένη Τετάρτη ο ΕΟΔΥ ανακοίνωσε τα αποτελέσματα των εργαστηριακών ελέγχων του Εθνικού Δικτύου Επιδημιολογίας Λυμάτων για την επιδημιολογική επιτήρηση του ιού SARS-CoV-2 σε αστικά λύματα που αφορούν την περίοδο από 15 έως 21 Φεβρουαρίου 2021, όπου σε σύγκριση με την εβδομάδα 8-14 Φεβρουαρίου το Ηράκλειο παρουσίασε αύξηση ιικού φορτίου +265%, τα Χανιά 85,1% και το Ρέθυμνο 98,1%.

Παράλληλα, την Τετάρτη διενεργήθηκαν rapid tests σε πεζούς στο κέντρο του Ηρακλείου από κλιμάκια του ΕΟΔΥ, με τα αποτελέσματα να είναι αρκετά ενθαρρυντικά, καθώς από 1.339 δείγματα εντοπίστηκαν 7 θετικά.

Μεγαλώνει η λίστα των νεκρών

Δύο νέοι θάνατοι ασθενών προσβεβλημένων από κορωνοϊό καταγράφονται στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο.

Πρόκειται για δύο άνδρες, ηλικίας 74 και 62 ετών. Ο 74χρονος άφησε την τελευταία του πνοή στις 11 το βράδυ προχθές Πέμπτη, στην Κλινική COVID του Βενιζέλειου Νοσοκομείου, όπου και νοσηλευόταν. Ο άνδρας, ο οποίος αντιμετώπιζε υποκείμενο νόσημα, έφυγε από τη ζωή εξαιτίας αναπνευστικής ανεπάρκειας, λόγω κορωνοϊού.

Είκοσι λεπτά αργότερα, στις 11:20 το βράδυ, την τελευταία του πνοή άφησε και ένας 62χρονος, θετικός στον κορωνοϊό, που νοσηλευόταν στη ΜΕΘ COVID του ίδιου νοσοκομείου.

Ο άνδρας εξέπνευσε από ανακοπή, ενώ αντιμετώπιζε, επίσης, πολυοργανική ανεπάρκεια. Και όλα αυτά ενώ συμπληρώνουμε ένα χρόνο από τη στιγμή που ο ιός μπήκε για τα καλά στη ζωή μας.

Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 1.790, εκ των οποίων 6 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων ανέρχεται σε 188.201 (ημερήσια μεταβολή +1,0%), εκ των οποίων 51,8% άνδρες.

Οι νέοι θάνατοι ασθενών με COVID-19 είναι 29, ενώ από την έναρξη της επιδημίας έχουν καταγραφεί συνολικά 6.439 θάνατοι. Το 95,7% είχε υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.

Ο αριθμός των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 371 (71,4% άνδρες). Η διάμεση ηλικία τους είναι τα 69 έτη. Το 84,9% έχει υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω. Από την αρχή της πανδημίας έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ 1.326 ασθενείς. Οι νέες εισαγωγές ασθενών με COVID-19 στα νοσοκομεία της επικράτειας είναι 270 (ημερήσια μεταβολή -7,53%). Ο μέσος όρος εισαγωγών του επταημέρου είναι 273 ασθενείς.

Σύμφωνα με την έκθεση του ΕΟΔΥ, από τα 1.790 κρούσματα, 70 εντοπίστηκαν στην Κρήτη και συγκεκριμένα 45 στο Ηράκλειο, 2 στο Λασίθι, 17 στο Ρέθυμνο και 6 στα Χανιά. Ειδικότερα, στη χώρα έχουν ελεγχθεί συνολικά 3.608.508 κλινικά δείγματα, ενώ χθες ελέγχθηκαν 23.861 μοριακά τεστ. Παράλληλα, από Μονάδες Υγείας και Κλιμάκια του ΕΟΔΥ που διενεργούν ελέγχους rapid test έχουν ελεγχθεί συνολικά 1.554.959 δείγματα και χθες ελέγχθηκαν 26.473 rapid tests. Χθες ελέγχθηκαν συνολικά 50.334 μοριακά και rapid tests.