Κόμπρα δάγκωσε 30χρονο στην Αθήνα- Κρίσιμη η κατάστασή του

Σοκ έχει προκαλέσει η είδηση με το δάγκωμα της κόμπρας στον 30χρονο, με τον ίδιο να νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου «Άγιος Σάββας».

Το δηλητηριώδες φίδι δάγκωσε στο χέρι τον 30χρονο, όταν αυτός πήγε να το ταΐσει. Η κόμπρα ήταν ένα από τα φίδια που έχει ως κατοικίδια στο διαμέρισμά του ο νεαρός άνδρας.

Αρχικά, ο 30χρονος πήγε στο Ιπποκράτειο το βράδυ της Πέμπτης (18/03/2021). Η κατάστασή του όμως ήταν κρίσιμη και για το λόγο αυτό διακομίσθηκε στη ΜΕΘ του Γενικού Αντικαρκινικού-Ογκολογικού Νοσοκομείου Αθηνών «Άγιος Σάββας».

Το αντίδοτο για το δηλητήριο της κόμπρας δεν υπάρχει στην Ελλάδα, καθώς το συγκεκριμένο είδος φιδιού δεν συναντάται στη χώρα μας. Σύμφωνα με πληροφορίες, το φάρμακο βρέθηκε στην Κύπρο και ήρθε αεροπορικώς στην Ελλάδα. Ήδη έχει χορηγηθεί στον 30χρονο.

Η κατάστασή του είναι κρίσιμη, αλλά σταθερή.