Ν. Καπραβέλος: «Ανησυχώ πολύ ειδικά για την Αττική»

-Την έντονη ανησυχία του για τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών στη διαχείριση της πανδημίας, εξέφρασε ο διευθυντής ΜΕΘ του νοσοκομείου «Παπανικολάου», Νικόλαος Καπραβέλος.

«Ανησυχώ πολύ ειδικά για την Αττική βλέπω να παίζεται το ίδιο σενάριο με την Θεσσαλονίκη» ανεφέρε χαρακτηριστικά και τόνισε πως δεν είναι σωστή απόφαση να ανοίξουν τα σχολεία αυτή την στιγμή.

Διαφωνία υπάρχει μεταξύ των ειδικών για το περαιτέρω άνοιγμα των σχολείων και συγκεκριμένα των γυμνασίων που θα λειτουργούν δια ζώσης από 1η Φεβρουαρίου.

Την ανησυχία ότι θα ζήσουμε στην Αττική το ίδιο σενάριο με την Θεσσαλονίκη και την αντίθεση του με το άνοιγμα των σχολείων εξέφρασε στον ΣΚΑΪ ο διευθυντής ΜΕΘ του νοσοκομείου «Παπανικολάου», Νικόλαος Καπραβέλος.

Δεν μπορεί η Αττική να μπαίνει στο κόκκινο και να αυξάνουμε την κινητικότητα αυτή την στιγμή σημείωσε υπογραμμίζοντας πως «παίζουμε με την φωτιά».

«Η αύξηση της κινητικότητας στην Αττική με ανησυχεί πολύ γιατί υπάρχει συγκέντρωση πληθυσμού, οι πολίτες πρέπει να χρησιμοποιήσουν ΜΜΜ» σημείωσε μεταξύ άλλων.