Πάνω από 2.500 υγειονομικοί σε καραντίνα, εκρηκτική η κατάσταση στο ΕΣΥ

Τεράστιες πιέσεις στο Εθνικό Σύστημα Υγείας ασκεί η μετάλλαξη Όμικρον, με χιλιάδες υγειονομικούς από νοσοκομεία να νοσούν και να είναι ήδη σε καραντίνα, και η κατάσταση παραμένει εκρηκτική.

Σημειώνεται ότι σε όλη τη χώρα νοσούν περίπου 2.500 υγειονομικοί ενώ οι 1.200 από αυτούς βρίσκονται στην Αττική.

Τα παραπάνω στοιχεία, παρέθεσε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ Μιχάλης Γιαννάκος, μέσω του σκαι.

Σε ότι αφορά τους 1.200 υγειονομικούς στην Αττική, οι 755 εξ αυτών είναι σε νοσοκομεία του κέντρου της Αθήνας όπως ο Ευαγγελισμός και το Σωτηρία και στα βόρεια όπως το Σισμανόγλειο.

Γιαννάκος: Αύξηση των ημερών της καραντίνας

Ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ ζήτησε να αλλάξουν οι οδηγίες του ΕΟΔΥ καθώς περισσότερο ευνοούν τη διασπορά του ιού παρά βοηθάνε στον περιορισμό του.

Είπε ότι θετικοί υγειονομικοί παραμένουν στα νοσοκομεία έως ότου βγει το αρνητικό τους τεστ που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει και δύο ημέρες ειδικά στα περιφερειακά νοσοκομεία.

Ζήτησε επίσης να αυξηθούν σε δέκα αντί για πέντε οι ημέρες καραντίνας.