Πάτρα: Ανησυχία για το 9 ημερών μωρό που νοσηλεύεται έπειτα από τεστ κορωνοϊού- Θετική όλη η οικογένεια

Έντονη ανησυχία προκάλεσε στην τοπική κοινωνία η είδηση της νοσηλείας νεογέννητου μωρού μόλις εννέα ημερών όπου εμπύρετο μπήκε εσπευσμένα στο Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου. Το πρώτο τεστ στο οποίο υπεβλήθη έδειξε ότι είναι θετικό στον κορωνοϊό.

Σύμφωνα με πληροφορίες του τοπικού Τύπου, οι γονείς και το αδελφάκι του μωρού έχουν ήδη βρεθεί θετικοί στον ίο και μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων, κρίθηκε απαραίτητη η μεταφορά του στο εν λόγω νοσοκομείο από τη Ζάκυνθο.

Η μητέρα του παιδιού ταξίδεψε μαζί του στο νοσοκομείο και το μωράκι, σύμφωνα με τα όσα είπαν στον τηλεοπτικό σταθμό οι θεράποντες ιατροί, είναι καλά στην υγεία του.

Αναμένονται τα αποτελέσματα του μοριακού τεστ που υποβλήθηκε το παιδί, ενώ η οικογένειά του παραμένει σε καραντίνα στο σπίτι τους στη Ζάκυνθο.