Πάτρα: Κρίσιμες ώρες για τον 9χρονο ασθενή με κορωνοϊό- Ανυσηχούν οι θεράποντες γιατροί για την εξέλιξη της υγείας του

Επιδείνωση παρουσίασε η υγεία του 9χρονου Μάριου, ο οποίος νοσηλεύεται με κορωνοϊό για μία ακόμα ημέρα στην κλινική Παίδων του νοσοκομείου Πατρών, με τους γιατρούς να δίνουν μάχη ώστε να μην διασωληνωθεί.

Σε ό,τι αφορά στην επιδείνωση της υγείας του και σχετικά με την οξυγόνωση, τα στοιχεία που συγκέντρωσαν κατά τη διάρκεια της χθεσινής ημέρας οι γιατροί ήταν ανησυχητικά, καθώς δεν παρουσίασε βελτίωση.

Οι γιατροί βρίσκονται συνεχώς στο πλευρό του 9χρονου και μάλιστα γίνονται τουλάχιστον δύο τηλεδιασκέψεις την ημέρα με ειδικούς εντατικολόγους και από άλλα νοσοκομεία της χώρας, για να αποφασιστεί πώς θα κινηθεί η αγωγή του.

Αυτό που προκαλεί εντύπωση στους θεράποντες ιατρούς, είναι ότι ο ιός συμπεριφέρεται σαν να έχει «χτυπήσει» ενήλικα. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 9χρονος κόλλησε τον κορωνοϊό από συγγενικό του πρόσωπο.

Οι γιατροί είναι σε επιφυλακή, καθώς χρειάζεται υψηλά μείγματα οξυγόνου, ενώ σημειώνεται πς το παιδί σύμφωνα με πληροφορίες δεν πάσχει από υποκείμενα νοσήματα…