Πέθανε ο Ουίλιαμ Σαίξπηρ, ο δεύτερος άνθρωπος που εμβολιάστηκε

Την τελευταία του πνοή άφησε ο Ουίλιαμ Σέξιπιρ, ο άνθρωπος που έγινε γνωστός όχι μόνο για το όνομα που φέρει αλλά και για το ότι ήταν ο δεύτερος άνθρωπος που εμβολιάστηκε με το εμβόλιο της Pfizer κατά του κορωνοϊού, στις 8 Δεκεμβρίου, στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Κόβεντρι.

Σύμφωνα με τα βρετανικά μέσα, ο Ουίλιαμ πέθανε σε ηλικία 81 του, μετά από ασθένεια. Μάλιστα κατέληξε στο ίδιο νοσοκομείο που έκανε και το εμβόλιο.

Ο ηλικιωμένος άνδρας με καταγωγή από το Γουοργουικσάιρ με το απίστευτο ονοματεπώνυμο εμβολιάστηκε στο νοσοκομείο του Κόβεντρι, ενώ οι φωτογραφίες του πέρασαν στα πρωτοσέλιδα. Άλλωστε η συνωνυμία του με τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητη.

Όταν έκανε το εμβόλιο, νοσηλευόταν ήδη σε θάλαμο του νοσοκομείου. Μάλιστα είχε πει ότι «το προσωπικό σε αυτό το νοσοκομείο είναι υπέροχο». Η φωτογραφία του να εμβολιάζεται έδωσε σε πολλούς την ελπίδα, την ώρα που ο κόσμος βίωνε το lockdown.