Στην ανεπάρκεια του ΕΣΥ οφείλεται ο θάνατος του Γάλλου τουρίστα στην Κεφαλονιά – Τι αναφέρει η καταγγελία της ΠΟΕΔΗΝ

ΣΤΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ  ΓΑΛΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ. Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΚΑΒ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ.

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΑΛΛΑ  ΤΙΠΟΤΑ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ  ΜΕ  ΕΚΑΒ  ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΩΝΟΙΟ.

Το βράδυ της Παρασκευής 40χρονος τουρίστας στην περιοχή Άσσος Κεφαλονιάς ένιωσε αδιαθεσία και απευθύνθηκε στο κοντινότερο υγειονομικό σχηματισμό δηλ. στο ΚΥ Σάμης για ασθενοφόρο. Εκεί δεν υπήρχε διαθέσιμο πλήρωμα για την διακομιδή του καθώς αντί για 5 πληρώματα όπως προβλέπεται για την λειτουργία ενός ασθενοφόρου σε 24ωρη βάση στα Κέντρα Υγείας υπάρχει ένας ο οποίος εργάζεται μόνο πρωινά. Εάν υπήρχε διαθέσιμος οδηγός θα ήταν στο σημείο για τις πρώτες βοήθειες σε μισή ώρα. Οι κάτοικοι της Σάμης διαμαρτύρονται και ζητάνε τα αυτονόητα. Μόνιμα ασθενοφόρο στο ΚΥ Σάμης.

Αντί αυτού καλέστηκε το ΕΚΑΒ το οποίο για να μεταβεί στο σημείο χρειάστηκε πάνω από 2 ώρες καθώς το μοναδικό νυχτερινό ασθενοφόρο είχε περιστατικό και έφυγε από το Ληξούρι. Εκτός από την μακρινή απόσταση και το κακό οδικό δίκτυο είχε να αντιμετωπίσει και την μεγάλη παράκαμψη λόγω της κλειστής γέφυρας του Χειμωνικού απομεινάρι της κακοκαιρίας «Ιανός».  Η δύναμη του ΕΚΑΒ στο έκτο μεγαλύτερο νησί της χώρας είναι 21 διασώστες από τους οποίους σήμερα εργάζονται οι 18. Δεν προσλήφθηκε κανένας επικουρικός μέχρι σήμερα (αναμένονται 2 το επόμενο διάστημα). Είναι αναγκαία η πρόσληψη τουλάχιστον 6 ακόμα διασωστών ώστε να βγαίνει και τρίτο ασθενοφόρο πρωί απόγευμα καθώς μέρα παρά μέρα  το ένα ασθενοφόρο είναι απασχολημένο με διακομιδές στην  Πάτρα λόγω των ελλείψεων στα δυο νοσοκομεία του νησιού.  Το νοσοκομείο της Κεφαλονιάς έχει μόνο έναν αναισθησιολόγο, έναν παθολόγο, έναν πνευμονολόγο. Ακόμη και για διαγνωστικές καρδιολογικές εξετάσεις (π.χ. στεφανιοφραφίες) γίνονται  διακομιδή στη Πάτρα.

Παρόμοια κατάσταση και στην γειτονική Ιθάκη. Επανειλημμένα έχουμε ζητήσει την στελέχωση  με ιατρικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας. Το ασθενοφόρο που υπάρχει στελεχώνεται μόλις με 2 πληρώματα αντί 5 που χρειάζονται με αποτέλεσμα οι μισές και πλέον βάρδιες να είναι κενές.