Τέταρτη νεκρή στην Μυτιλήνη σε 24 ώρες

Μία υπερήλικη γυναίκα έφυγε από τη ζωή στο νοσοκομείο. Στους 118 οι νεκροί στο νησί από την αρχή της πανδημίας

Μία υπερήλικη γυναίκα είναι το σημερινό (Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου) θύμα της νόσου του κορονοϊού στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης.

Με τη σημερινή νεκρή, συνολικά οι νεκροί στη Λέσβο έφτασαν τους 118 από την αρχή της πανδημίας, τον Μάρτιο του 2020.

Από την αρχή αυτού του κύματος της πανδημίας στη Λέσβο (με τις γιορτές του Αγίου Δημητρίου και της 28ης Οκτωβρίου) φτάνουν τους 31 οι νεκροί (επτά το Νοέμβριο, πέντε το Δεκέμβριο, 15 τον Ιανουάριο, και τέσσερις τον Φεβρουάριο).

Σε δυσθεώρητα ύψη κινείται πλέον και ο αριθμός των κρουσμάτων. Ο Ιανουάριος έκλεισε με 5.850 μολύνσεις κορονοϊού όταν το Δεκέμβριο είχαν καταγραφεί 2.205 κρούσματα, ενώ το Νοέμβριο λίγα περισσότερα από 2.000 κρούσματα.

Πηγή: stonisi.gr