Δεξιότητες… ισορροπιστή πρέπει να διαθέτουν οι νέοι διοικητές των νοσοκομείων

Την αλλαγή στον τρόπο διορισμού στις διοικήσεις των νοσοκομείων προανήγγειλε πρόσφατα η Ειρήνη Αγαπηδάκη, κατά την παρουσία της στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Alpha. Ουσιαστικά, ανακοίνωσε το τέλος στις επιλογές μέσα από τον κομματικό μηχανισμό και τη θέσπιση ειδικών κριτηρίων για τους διοικητές. Τη δήλωση από την επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας ακολούθησαν δημοσιεύματα που αναφέρονται στις ήπιες δεξιότητες, τις οποίες πρέπει να διαθέτουν όσοι πάρουν το χρίσμα να διοικήσουν τα νοσοκομεία σε μία κυβερνητική θητεία, κατά την οποία η ανασύσταση του Εθνικού Συστήματος Υγείας έχει αναδειχθεί από τον Κυριάκο Μητσοτάκη ως προσωπικό στοίχημα.

Ποιες είναι οι ήπιες δεξιότητες; Η δυνατότητα διαχείρισης ασθενών, επισκεπτών και εργαζομένων. Επίσης, προαπαιτούμενη θα ‘ναι η ικανότητα να γεφυρώνουν τα χάσματα που ενδέχεται να δημιουργούνται μεταξύ όλων των εμπλεκομένων από τις αλλαγές στο ΕΣΥ και την αμεσότερη σύνδεση δημοσίου και ιδιωτικού τομέα. Γενικώς, κάθε διοικητής θα χρειαστεί να ‘ναι ισορροπιστής.