Η κίνηση στις εφημερίες της Τετάρτης 30 Δεκεμβρίου

Στη Θεσσαλονίκη εφημέρευε την Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου το «Ιπποκράτειο». Εισήχθησαν 20 θετικά περιστατικά κορωνοϊού και επίσης 15 ύποπτα κρούσματα. Στις ΜΕΘ υπάρχουν 17 διασωληνωμένοι ασθενείς στις 24 κλίνες. Όπως προαναφέραμε, οι περισσευούμενες είναι αυτοσχέδιες. Συνολικά στο νοσοκομείο νοσηλεύονται 100 ασθενείς, ενώ το ανώτατο όριο προβλέπει 300 άτομα με Covid – 19.

Στο Πανεπιστημιακό Λάρισας εισάγονται στις εφημερίες, κατά μέσο όρο, τέσσερα κρούσματα κορωνοϊού. Συνολικά νοσηλεύονται στο νοσοκομείο 45 ασθενείς με ανώτατο όριο τις 130 κλίνες, ενώ έχουν καλυφθεί οι οκτώ από τις 14 κλίνες.

Στην εφημερίδα του «Γ. Γεννηματάς» την Τετάρτη εισήχθη μόνο ένα περιστατικό Covid – 19.  Στο νοσοκομείο νοσηλεύονται 24 ασθενείς στις κλινικές και 7 διασωληνωμένοι στη ΜΕΘ, η οποία διαθέτει 11 κλίνες. Τη μεγαλύτερη πίεση στην Αττική δέχεται το «Θριάσιο». Οι ασθενείς της περιοχής, με ύποπτα συμπτώματα περιμένουν στο σπίτι την ημέρα εφημερίας του συγκεκριμένου νοσοκομείου. Στη τελευταία εφημερία εισήχθησαν 14 θετικοί ασθενείς με κορωνοϊό και επίσης 10 ύποπτα κρούσματα. Μάλιστα πολλοί εμφανίζουν βαριά συμπτώματα. Η ΜΕΘ με 12 κλίνες είναι πάντα γεμάτη.